"Kurgu Kitapları" Kategorisi

Maya 1 – Sonsuzlukta Bir Gölge Pdf indir

Kurgu Kitapları kategorisine 5 Şubat, 2017 tarihinde eklendi, 212 defa okundu

Maya, olağanüstü güçler taşıdığının farkında değildir. Pek çoğumuz gibi… Her şey, Maya’nın Sonsuzluk Şehrinden gelen ve sıra dışı bir adam olan Noah ile tanışmasıyla başlar. Zamansız bir yerdir Sonsuzluk Şehri… Gizli bir kum saatinin içinde Zaman Kumları akmaktadır… Kumların tükenişi insanlığın sonunu mu getirecek? Büyük kehanet nedir? Gölge Savaşçıları kimlerdir? Bütün bu soruların cevapları Maya’nın hayatını nasıl değiştirecek? Maya ve arkadaşlarının yaşadığı olağanüstü bir serüven ve gerçek arkadaşlığın anlamını işleyen masalsı bir roman…

Devamını Oku

Kosta – Geri Dönüş Pdf indir

Kurgu Kitapları kategorisine 5 Şubat, 2017 tarihinde eklendi, 225 defa okundu

Bir dakika önce yaşarken, bir dakika sonra ölü olabilirsin.

Hatta ölümü uzaklarda beklerken, tehlikenin en yakınında olduğunu fark edebilirsin.

Kosta’nın kötülüğe sığınıp normal bir vampir olma özelliği, acaba Lorraine’i görünce değişecek mi?

Karşınızdaki; abartılı, sonsuz, âşık, harika, leziz, ölümüne gizemli, yüksek tempolu bu eseri soluksuz okuyacaksınız…

İyilerin Cephesinde Yeni Bir Savaş Başlıyor

Kahire’den İstanbul’a; Bulgaristan’dan Bursa’ya ; Fransa’dan Kapadokya’ya ;

Bu zor mücadelede, Ludogorie’deki eski topraklar kazanılabilecek mi?

Heyecan ve macera dolu bitmeyen karanlık gecelerde;

Aşk galip gelebilecek mi?

Nefesiniz kesilecek, soluksuz Kalacaksınız…

Macera ve aşkı iliklerinizde hissedeceksiniz…

Ludogorie Vampirleri Serisi 1. Kitap

Kosta (Geri Dönüş)

Adnan Yılmaz’ın İlk Eseri

Devamını Oku

Gerçek Özgürlük pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 21 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 244 defa okundu

Gerçek Özgürlük pdfDoğan Cüceloğlu tarafından yazılan gerçek özgürlük kitabı. Üniversite’de okuyan Timur ve üniversite hocası Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan “şahsiyet” olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.

Devamını Oku

Labirent: Alev Deneyleri pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 12 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 220 defa okundu

Labirent: Alev Deneyleri pdf

Labirent bulmacasını çözdüğümüzde her şeyin bitmiş olması gerekiyordu… 

Thomas, Labirent’ten kaçışın tüm Kayranlılar için özgürlük anlamına geldiğini düşünmektedir. Fakat İSYAN’ın işi henüz bitmemiştir. İkinci Aşama daha yeni başlamıştır: Alev Deneyleri. 

Kural yok. Yardım yok. Ya başarırsın ya ölürsün. ,

Güneş ışınlarından en fazla etkilenen bölge olan Alev’i geçmek için iki haftaları vardır ve İSYAN, işlerini zorlaştırmak için karşılarına binbir türlü tehlike çıkarmaya hazırdır.

Arkadaşlıklar sınanacak. Sadakat sorgulanacak. Hiçbir şey kesin değil! 

Kayranlılar önlerine çıkan tüm tehlikelerle yüzleşmeye hazır olsalar da kurtuluşun tek yolu diğerlerini yok etmekten geçiyor olabilir.

“Nefes kesici, sinematografik bir macera.” 

– Publishers Weekly 

“İlk kitabı sevenler bu nefes nefese maceranın da esiri olacaklar.” 

– Children’s Literature 

“Bu heyecan dolu kitaptaki ahlaki ikilemler ve ölümcül bir ortamda hayatta kalmaya çalışan çocuklar, hikâyeyi daha da etkileyici bir hale getiriyor.” 

– VOYA 

“Gerçekte neler olduğunu anlamaya çalışan karakterlerle okuru da meraka sürükleyen bu devam kitabında heyecan hiç sönmüyor.
Son ana kadar kalbiniz sıkışacak.” -Kirkus Reviews 

“Müthiş bir macera; sürükleyici, zekice.” 

– Newsday 

Devamını Oku

Tatar Çölü pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 11 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 206 defa okundu

Tatar Çölü pdf

İtalyan edebiyatında kilometre taşlarından biri olan Dino Buzzati’nin ilk kitabı olan Tatar Çölü, modernist edebiyata yapılmış en önemli katkılardan biri. Genç teğmen Giovanni Drogo, ilk görev yeri olarak Tatar Çölü’ndeki Bastiani Kalesi’ne tayin edilir. Uzun boylu kalmak istemediği bu sınır bölgesinde geçirdiği seneler ona, vaktiyle gözünde büyüttüğü zafer tutkusunun kofluğunu ve askerlik hayatının monotonluğunu öğretir. “Yaşamı boyunca beklediği an” bir türlü gelmez. Zamanla “sesi, ihtiyar sesine dönüşür”, “bakışları çok yaşlı bir adamın bakışları gibi sarımtırak ve camdan bir görünüş alır”. Varoluşun anlamsızlığı, boylu boyunca serilir önüne. Gündelik hayatın durağan ritmi, alışkanlıkların uyuşturucu etkisi ruhunun derinliklerine işlerken Tatar Çölü’nün sadece kendisinin değil aynı zamanda insanlığın sınır bölgesi olduğunu anlar. Edebiyatta Beckett, Camus ve Kafka’nın başlattığı varoluşsal sorgulamaya karmaşık bir boyut katan, zengin bir anlatı Tatar Çölü. “Tatar Çölü, sadece aklıyla hareket ettiğini düşünen insanlara meydan okumak gibi büyük bir riski göze alan, sıra dışı bir roman.” Tım Parks

Devamını Oku

Araba Sevdası pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 4 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 232 defa okundu

Araba Sevdası pdf

Recaizade Mahmud Ekrem tarafından yazılan ilk türk realist roman,

Bazı çıkmaz sokaklarda bile kapı vardır, eve giriyormuş gibi sokaklara girilen İstanbuldaki semtlerin; arabaların akışına ve hızına mukavemet eden bir tavrı ve tarzı vardı bir zamanlar. Bir tür eşiklik vasfı taşıyan bu mahalleler ve çıkmaz sokaklar, sanki sonu bir yere varmayan ‘medenî’ patikalar, ‘şehirli’  labirentler gibiydiler…

Doğaya meydan okuyup dağ başlarına açılan yolların sahibi arabalar otoban ve çıkar sokakların önünü açıyordu. Hız ve yeni hayat, şehrin sokaklarında bir sürtünmeye takılmadan akmalıydı. Araba Sevdası hız sevdamızın kadranı bir roman olarak çok dikkatli okunmayı hak ediyor.

 

Osmanlıcadan aktaran: Hacer Kılıçaslan

Devamını Oku

Çalıkuşu pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 4 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 196 defa okundu

Çalıkuşu pdf

Reşat Nuri Güntekin’in en çok bilinen kitabı ve 1922 yılında ilk defa yayınlanmıştır. Fransız Lisesi mezunu genç,şımarık bir kız olan Feride’nin macera yaşadığı derin bir hayal kırıklığı sonrasında nişanlısını, ailesini İstanbul’da bırakarak Anadolu’nun küçük bir köyüne öğretmen olmasıyla başlar. Daha sonra bu köyü diğer kasabalar, şehirler izler. Önceleri her gittiği yerde Kurtuluş Savaşı’nın etkileri görülür, güç koşulların, sefaletin izlerine rastlanır. Sonraları farklı kültürden gelen genç, yalnız ve bağımsız bir kızın toplumsal yaşamdaki zorlukları, çalışan değer yargıları, karşısına dikilen çıkar ilişkileri, Feride’nin iç dünyasındaki fırtınalar ve derin yalnızlıkla iç içe geçerek okurun karşısına çıkar. Çalıkuşu, gerçekçi yönelimin ilk dönemlerinden olan bir başyapıttır.

Reşat Nuri Güntekin

1889’da İstanbul’da doğdu. Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Liselerde öğretmenlik, müdürlük, Milli Eğitim Müfettişliği, Paris Kültür Ateşeliği yaptı. UNESCO’da Türkiye’yi temsil etti. Romanları, hikayeleri, tiyatro eserlerinin yanısıra çeşitli çevirileri de vardır.

Devamını Oku

Pal Sokağı Çocukları (Küçük Boy) pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 4 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 206 defa okundu

Pal Sokağı Çocukları (Küçük Boy) pdf

Ferenc Molnár tarafından yazılan kitap

Nemecsek, Boka ve Pal Sokağı’nın öbür çocukları 1907 lımıroa Budapeşte’nin yoksul Jozsefvaros semtinden yola çıktılar. Bugün artık bütün dünyada tanınıyorlar. Bugüne kadar bütün dünyada her yaştan milyonlarca insan onların dokunaklı hikayesini okudu; tıpkı Budapeşteli çocuklar gibi onlar da Boka’nın cesaretine hayran oldu, Nemecsek’in ürkek ama kararlı kahramanlığı karşısında gözyaşlarını tutamadı. Şimdi artık Pal Sokağı Çocukları’nın Arsa’sında kocaman çok katlı evler var. Ama ne gam: Dünyanın bütün çocukları Pal Sokağı’ndandır!

Devamını Oku

Mai ve Siyah pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 4 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 281 defa okundu

Mai ve Siyah pdf

Halit Ziya Uşaklıgil’in Batılı anlamda ilk Türk romanı olarak tarihe geçen kitabı. başlangıcı sayılan ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Türkiye’de nesli adına konuşan ilk eser” diye tanımlandığı Mai ve Siyah, döneminin basın, edebiyat ve şiir hayatına ilişkin gözlemleriyle de ayrı bir döneme sahiptir.

Devamını Oku

Franz Kafka Seti (5 Kitap Takım) pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 29 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 201 defa okundu

Franz Kafka Seti (5 Kitap Takım) pdf

Franz kafka’yı anlamak her ne kadar güç olsa da eminim bir gün herkes franz kafka kitaplarını okuyacak ve anlayacak 🙂

Ben önce milena’ya mektupları, ardından dönüşümü ve sonra dava’yı okudum ve en karışk olanı dava gibi geldi.

1 – Dönüşüm

Bir sabah tedirgin düşlerden uyanan Gregor Samsa, devcileyin bir böceğe dönüşmüş buldu kendini. Bir zırh gibi sertleşmiş sırtının züerinde yatıyor, başını biraz kaldırınca yay biçiminde katı bölmelere ayrılıp bir kümbet yapmış kahverengi karnını görüyordu; bu karnın tepesinde yorgan, ehr an kayıp tümüyle yere düşmeye ahzır, ancak zar zor tutunabilmeketydi. Vücudunun kalan bölümüne oranla acınacak kadar cılız bir sürü bacakçık, ne yapacaklarını şaşırmış, gözlerinin önünde aralıksız çakıp sönüyordu. “Bana da ne oldu böyle?” diye düşündü Gregor Samsa. Hayır! Düş falan değildi. Odası, biraz fazla küçük olmakla beraber tastaman bir insan odasıydı ve enikonu aşinası bulunduğu dört duvar arasında sessiz sakin duruyordu. Ambalajlarından çıakrılmış kumaş örneklerinden bir koleksiyonun yayıldığı masanın üzerine Samsa bir firmanın pazarlamacılığını yapıyordu. KIsa süre önce resimli bir dergiden kesip altın yaldızlı şirin bir çerçeveye geçirdiği bir resim asılmıştı. Başında kürk şapka, boynunda yılan biçimindeki uzun kürk atkıyla dimdik oturmuş bir kadın, kollarının dirsekten aşağı bölümlerinin içinde kaybolduğu ağır bir manşonu yukarı kaldırarak seyircilere doğru uzatmıştı resimde.

2 – Aforizmalar

Bu kitapta “Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalar” ve “O: 1920 günlüğünden aforizmalar” başlıklarıyla iki ayrı bölümde yayınlanan aforizmaları Franz Kafka, Ekim 1917 ile Şubat 1920 arasında, kısa süre iki yaratıcılık döneminde yazmıştır. O tarihlerde Kafka’nın iç dünyası büyük yıkımlarla karşı karşıya idi. Vereme yakalandığını daha yeni öğrenmiş, uzatmalı nişanlısı Felice Bauer’den ayrılmış, 1908`den 1922`ye kadar çalıştığı İşçi Kaza Sigortası Şirketi’nden hastalandığından ötürü uzun süreli bir izin almış ve ‘tek oğullarının’ ailesine, ne evliliğini ne de ünlü bir yazar olarak kabul edildiğini görme mutluluğunu tattıramayacağını artık kabullenmişti.

Devamını Oku

Müptezeller pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 29 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 670 defa okundu

Müptezeller pdf

Hala emrah serbes okumayan varsa bu kitap ile başlayabilir

“Canını sıkma baba,” diye seslendim, “altı üstü bir konak, altı üstü beton parçası ya. Çalışır, didinir yeniden alırız. Ben de çalışarak sana yardım ederim bundan sonra, söz, alırız bir konak daha.” “Ona üzülmüyorum ki ben,”
diye söyledi babam. “Her ay evin taksitini ödedik de ne oldu. Bak, uçup gitti elimizden balon gibi.

Keşke seni ağlatmasaydık çocukken. Keşke sana o akülü arabayı alsaydık.”

G üzel olmak isteyen alkolikler, berduşlar, kardeşler… Zembereği boşalmış hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler. Yeraltının karın gurultusuna, belalı bir gündüze sarılan cuaralar.

Müptezeller, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak.

Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor.

Yaz biter, güz biter, hep kış gelir.

Müptezeller Kitabı İncelemesi

Emrah, Bakır karakteri “Sırpların Yabancılar” romanında geriye dönük hikaye anlatımı tekniğiyle zihinsel yolculuğunu anlatıyor. Romanın alt sınıf tarafından bırakılan izler ve hatıralar arasındaki izleri nelerdir? Veya Bakır tarihini sildin mi? Sorulara cevap ararken giderek daha da karmaşıklaşıyor.

Bu romanı tarif ederken, düz bir inceleme makalesinin kitabın dar bir kesimi olan kitap okuyucularının ve kitap çalışanlarının (editörler, yayınevleri, yayıncılar, vb.) Tadı kaçırılmayacağını görmek isterim;

Yoksulluk ve hayatta kalmanın en acı yazarı şüphesiz Maksim Gorki’dir. Çok genç olan yetimhanede dilencilik ve sokak dilinden en iyi şekilde konuşuyor. Sokaktaki en çıplak resim şüphesiz Emile Zola’dır. Emrah Serbes, Gorki ve Zola arasında dil kullanmak için bir köprüdür. Emrah Serbes, samimi ve önemli edebiyatını bu kadar güzel göstermeye çok eğilimlidir ki, Emrah Serbes’in karakterlerinin hayat ve hikayenin kesiştiği okurda tek bir soruna yol açan o kadar özeldir ki: Kendi hayatını?

Utangaçlık, Emrah Serbes’in gözlerini açtığı biyografisinin ilk izinde başlıyor. Turizm okuluna bakan garsonların, muhtemelen akıllarından çıkmayan sahneleri okudukları, yıldızlarla dolu otellerin yaldızlı yaşamları arasında …

Tabanda sigortalı tabana sahip yaşayan hayaller; İnsan topluluğunda ölmenin zor olduğunu belirtti. Mezopotamacılar, alkolikçiler ve ucuz yaşam arkadaşları arasında, yazarın Ankara’da bir maceraya dönüşeceği tutkusu burada açgözlü ya da gizemli karakter doğmuş olabilir. (İkinci ihtimal ihtimali, Kürk Mentle Madonna’nın Madonna’nın yaşamına kadar sahip olmasıdır.)

İsmail adlı bir garsonla birlikte çalışıyor. Daha sonra gözetiminde yolları tekrar geçti ve özgürce İsmail’e girdi. İsmail’in rüyası gübre fabrikasında çalışmaktır. Yaşamın dar yoldan Bakır her zaman nefes alır. Her zaman rüyalar boğazında düğümlenir. Her geçen gün kendini şişenin tabanında bulur ve eroin alır. Güneş, garsonun ve kelimelerin doğumuyla birlikte sınıfının değerinden bile daha büyük olduğunu hissettiğinde günümüze yazı yazmanın dışında hiçbir şey yapamayacağını hep söyler.

Maksim Gorki’nin okulda yaşanmayan bir çocukluk dönemi için yazdığını düşünmüştüm. Emrah Serbes’in görüşlerini bana yazmanın amacı ” adalet ”. Hayat dolu olma duygusunu bağırıyor: Zina ruh halleri sayısız olmasına rağmen, üst sınıfların köpeklerine daha az sahip olduklarını kabul edemezler.

Kitap olay akışını üç farklı kişi ile sürdürüyor. İsmail; Her an ortaya çıkan gururlu ve sabit fikirli karakter, kahramanın katlamaları ve canlılığı fark ettiği dönemdir. Karagümrüklü hayatının yaygın ömrünün ve hapishanenin hapsi durumunun bir kavram haline geldiği zihinsel hapishanenin giriş katıdır. Üçüncü ve son bölüm, onun benim gerçek aşkım olduğunu düşündüğü veya söylediği bir kişidir. Okumak için bıraktığım bu kişi, gerçek hapishane günlerinden çıktığı zaman bir esrarkeşin panoraması sunuyor. Sadece hapishane demirinden ve bağımlılarından kaçmak için kucaklaştığı hapishane ve kahraman onu pembe bir dünyada tutar. Bir insanın koridorlarının etrafında inşa ettiği duvarları yok etmek, hayal gücü ile gerçek arasındaki köprüyü kırmak yerine kabul etmek için kaçınılmaz ve elden gelen bir son oluyor: Lost, her seferinde kendi kendini gerçekleştiren kehanete dönüşüyor.

 

Devamını Oku

Olağanüstü Bir Gece pdf

Kurgu Kitapları kategorisine 29 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 224 defa okundu

Olağanüstü Bir Gece pdf

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece aleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Devamını Oku