Türkiye’nin Maarif Davası pdf

Eğitim Kitapları kategorisine 29 Aralık, 2016 tarihinde eklendi, 1.683 defa okundu

Türkiye’nin Maarif Davası pdf

Ulusun devrimi okulda başlar ve her ulusun kendi özel okulu vardır. Ulusal okul zihniyet ve gelenekler, yöntemler ve müfredat, eğitim müdürleri ve psikolojik üsler ve hatta bina tarzı ile diğer uluslardan ayırır. Günümüzde medrese ulusal mektepti idi. Lakin ulusun ruhuna ve yerli gelişimine ayak uyduramadı ve dünyanın düşünceleri ve bilgelik hayatıyla zaten bağlanmış halde yıkıldı. Öte yandan, yeni okul açıldı, çünkü kendi düşüncelerimizle Batı dünyasında gelişen insanlık düşüncesinin gidişatına devam edemedik ve hakikati sevmek bir özellik haline gelmedi. Evrensel ve ilahi gerçeği bilme parçaları için coşku gerçeğin sevgisini sürdüremedi. Hakka giden yol, kendisini gerçek kılmak için gerçek mebin’in yolu. Gerçeğin sevgi toplumunda en üst ve en saygın yeri ve gerçekçi hırs topluluğunda sıradan bir yeri, büyük bir hareketi muhafaza etmediği sürece gerçekleri sevmeyi seven insanlar toplumda çoğalmadıkça, ulusal okul gerçekten var olmayacaktır .

Türkiye’nin Maarif Davası Okuyucu Yorumları

Eğitim, okulun insan için ne anlama geldiğini, nasıl öğretileceğini ve genç kişinin hangi yaşamanın ve hangi ruhsal ruhun taşınması gerektiğini nasıl hayal etmesi gerektiğini hayal ettiği kitaptır.

Yorum-2

Yazar belli dönemlerde eğitim sistemimizle ilgili makalelerin derlenmesinin bir sonucudur. Öğretmenlerin ve eğitimcilerin okuması gereken; Felsefi derinlikte güzel bir kitap. Yaşamında, eğitim sistemimizdeki büyük problemleri ele aldı ve kendisi için çözümler sundu. Eğitim sistemine bu kadar detaylı ve ayrılmış yazarların olması sevindiricidir. Bazı yerlerde yazar, bu parçaları sıkıcı yapan aynı konularda duruyordu. Hâlâ okunan kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Yorum-3

Çeşitli zamanlarda yayınlanan ve eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğini tartışan bu kitapta, bir öğretmenin öğretmen değil, nasıl olması gerektiğini anlatan iyi makaleler bulunmaktadır. Okuma durumunda eğitim camiasında arkadaşlar tarafından kullanılacak bir kitap

Yorum-4

Eğitim ve öğretimin öneminin, her işin başı olarak gördüğümüz “eğitim” ve her zaman söylediğimiz gibi “eğitim durumu” olduğu açıktır. Mevcut eğitim sistemimizde aksamalar var. Bununla birlikte, hiç kimse bu hatalara ya da hatalara somut bir çözüm önerisinde bulunmadı ya da geçersiz kılınamaz. Bu noktada, Türkiye’nin Maarif Davası’nın çalışmalarıyla bu sorunlara ve sorunlara çözüm bulmamız gerektiğine inanıyoruz. Nurettin TOPÇU’nun genç eğitimcilere bu eşsiz çalışmada rehberlik edecek ve bizi karşılamış olan bu çalışmayı yarattığına müteşekkirim

Yorum-5

Türkiye’nin Eğitim Durumu, devam etmekte olan eğitim sorununun farklı ve dokunulmamış taraflarından, aynı zamanda Osmanlı yıkım sürecinin tetikleyici unsuru olan yeni Türkiye Cumhuriyeti tarafından getirilen değişikliklerden incelenen bir çalışmadır. Farklı zamanlarda yazılan yazı ve konferansların bir derlemesidir kitap, eğitim sistemi hakkında eleştiri değerlendirilmesi yanı sıra alternatifler sunma açısından önemli bir yere sahiptir. Eğitim sisteminin tüm yönleri, küçük hacimli olduğu düşünülen bu kitabın sayfaları arasında kapsamlı değerlendirme altındadır. Bu kitabı okuduğumda, bugün tartışılan eğitim sorunlarının gerçekte geçmişte gündeme gelen konular olduğunu gördüm. (Din Eğitimi, Karışık Eğitim …) Bu çalışmayı bir el kitabı olması gerektiğine inanıyorum ilgililere tavsiye ederim.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz